Glivice kvarijo videz nohtov in spravljajo nas v zadrego, če jih kdo opazi. Vendar se ga je težko znebiti. Po jemanju zdravil in mazil se lahko bolezen znova vrne skupaj z nelagodjem, srbenjem in pekočino. Pomembno je izbrati zdravilo, ki bo popolnoma odpravilo bolezen.
V tem članku bomo ugotovili, kako zdraviti glivice na nohtih, da se ne ponovijo.
Znaki glivic na nohtih
Zdravstveno ime za glivice na nohtih je onihomikoza. Tako kot mnoge bolezni se tudi ta ne manifestira ostro in jasno takoj po okužbi. Prvi znaki se pojavijo 2-3 tedne po izpostavljenosti patogenu. Najprej nohtna plošča izgubi sijaj, nato se pojavijo drugi simptomi:
- belkaste ali rumenkaste črte, lise na nohtni plošči;
- sprememba barve nohtov v rumeno, rjavo ali sivo;
- zadebelitev, odstop, tuberoznost nohtne plošče;
- neprijeten vonj;
- luščenje in pordelost kože okoli nohtov in med prsti;
- pekoč občutek in srbenje.
Brez zdravljenja glivična okužba popolnoma uniči nohtno ploščo: odlušči se in razkrije nohtno posteljico.
Kje lahko dobite to bolezen?
Nevarnost predstavljajo javna mesta z visoko vlažnostjo: bazeni, kopeli, hammami, savne, telovadnice. Gliva se zlahka prenaša z neposrednim stikom z okuženo osebo: patogen vstopi v zdrava območja in povzroči okužbo. Lahko se okužite, če uporabljate bolnikove osebne stvari, na primer njegove čevlje ali brisačo.
Glivice se širijo tudi na mestih, kjer so izposojevalnice čevljev. Na primer v balinanju ali izposoji drsalk, smučarskih čevljev, snežnih desk. Še posebej nevarno je, če se tam ne upoštevajo sanitarni standardi. Z onihomikozo se lahko okužite iz copat, če jih pogosto nosijo različni gostje.
Nevarnost predstavljajo tudi kozmetični saloni ter manikerji in pedikerji, ki opravljajo storitve na domu. A le, če za vsako novo stranko ne uporabljajo materialov za enkratno uporabo ali ne sterilizirajo delovnih pripomočkov.
Kako izgledajo glivice na nohtih?
Primer glivice na nohtih na fotografiji je jasno prikazan. Glavni znaki onihomikoze so takoj vidni: sprememba barve nohta, njegova zadebelitev in grudastost. Levo je noht pred zdravljenjem, desno po laserskem posegu.
Faze razvoja bolezni
Bolezen se razvija postopoma. Takoj po okužbi ne boste občutili nelagodja, videz nohta se skoraj ne bo spremenil. Toda sčasoma se število neprijetnih simptomov poveča. Glivice na nohtih imajo 3 stopnje:
- normotrofični - v debelini nohta se pojavijo trakovi rumenkaste in belkaste barve, vendar se njegova oblika in debelina ne spremenita, ni subungualne hiperkeratoze, to je zgoščevanja in odstopanja;
- hipertrofična - nohtna plošča pridobi rumen, siv ali rjav odtenek, noht se zgosti zaradi hiperkeratoze, pojavi se krhkost, robovi postanejo nazobčani;
- distrofični - noht postane tanjši in se odlepi od nohtne postelje, nastanejo praznine.
Zakaj so glive nevarne?
Takoj, ko opazite prve spremembe na nohtu, se morate posvetovati z zdravnikom. Bolezen ne izgine sama od sebe, brez zdravljenja se razširi na druge dele telesa in napreduje.
Če začnete bolezen, obstaja tveganje za zaplete:
- dodatek druge okužbe, na primer erizipel - to je nalezljivo-alergijska bolezen, ki se na koži pojavi kot rdeče lise;
- diabetična noga s trofičnimi razjedami na nogah, v hudih primerih vodi do gangrene;
- alergijski izpuščaji in luščenje kože;
- v redkih primerih poškodbe notranjih organov in sistemov.
Glivice na nohtih niso le zunanja okvara, zato lahko samozdravljenje povzroči resno škodo. Zdravil ne smete jemati brez recepta specialista, saj imajo lahko stranske učinke ali nepredvidljiv učinek na telo.
Obstaja veliko vrst gliv, ki povzročajo bolezen. Če želite najti tablete in mazila, ki bodo delovala v vašem primeru, morate opraviti laboratorijsko testiranje. V nasprotnem primeru je lahko zdravilo neuporabno.
Kateri zdravnik zdravi glivice?
Bolezni kože in nohtov zdravi dermatolog ali dermatovenerolog, izvaja diagnostiko in pripravlja zdravljenje. Obstaja pa visoko specializiran dermatolog, ki se ukvarja izključno z glivičnimi okužbami – mikolog.
V strokovni ambulanti so zaposleni izkušeni dermatologi, ki celovito pristopajo k zdravljenju onihomikoze. Na prvi stopnji strokovnjaki pregledajo prizadete nohte. Nato se izvede laboratorijska diagnostika - omogoča potrditev diagnoze in določitev vrste glive. Po tem zdravnik pripravi načrt zdravljenja ob upoštevanju pacientovih kontraindikacij in njegovih želja.
V sodobni kliniki so zaposleni tudi podologi – mojstri, ki pripravljajo nohte za nadaljnjo obdelavo in izvajajo medicinsko pedikuro. To ni enak postopek kot v kozmetičnih salonih. Da bi razumeli razliko, morate upoštevati vrste pedikure:
- medicinska pedikura je zdravljenje problematičnih nohtov za učinkovitejše zdravljenje, med postopkom specialist odstrani poškodovano plast nohta, posledično protiglivična sredstva delujejo globlje;
- Terapevtska pedikura je postopek, ki pomaga rešiti težave s kožo in nohti, pri tem pa lahko mojster uporablja mazila, pripravke, losjone itd. za zdravljenje in zdravljenje problematičnih področij;
- estetska pedikura - izvaja se v kozmetičnih salonih, naredi stopalo in nohte bolj estetsko privlačne.
Dermatolog in podolog sta specialista, ki skupaj sodelujeta, da bi se bolnik čim hitreje znebil glivičnega obolenja.
Metode za odpravo gliv
Sodobna medicina ponuja več možnosti zdravljenja onihomikoze. Razmislimo o vsaki metodi posebej.
Zdravila
Lekarne prodajajo veliko tablet, mazil in lakov proti onihomikozi, imenujemo jih antimikotiki. Vendar ne morete kupiti nobenega zdravila in se znebiti bolezni, ker so različna zdravila usmerjena proti različnim vrstam gliv. Poleg tega so protiglivična zdravila strupena, zato je treba upoštevati pravilen odmerek.
Še en pomemben odtenek: gliva je imuna na zdravilo. Če to ni prvič, da jemljete zdravila, lahko povzročitelj bolezni razvije imunost, zato bo zdravljenje neuporabno.
Posebni ometi
Prilepijo se na poškodovan noht, aktivne sestavine v sestavi pa se borijo s težavo. Vendar izdelek deluje le površinsko, obliž ne bo pomagal znebiti glivic znotraj nohtov in kože.
Poleg tega ni vedno priročno hoditi z njim: med hojo lahko odpade ali se odlepi zaradi vlage. In če je prizadetih več kot en noht, potem uporaba obliža na vsakem prstu ni zelo priročna.
Laserska terapija
To je najučinkovitejša sodobna metoda zdravljenja. Laser pokaže vidne rezultate že po prvi uporabi v 90% primerov. Med postopkom ni bolečine, pekočega občutka ali nelagodja, en tretma pa traja le približno 10 minut.
Zdravljenje poteka v 2 fazah:
- Laser deluje globoko na micelij glive in ga uniči. Hkrati zdrava koža in tkiva nohtov niso poškodovani.
- Laser obnovi nohtno ploščo in povzroči njeno hitrejšo ponovno rast.
Mazila, tablete in obliži ne dajejo tako globokega in hitrega učinka.
Laser vam omogoča, da se izognete odstranitvi nohta in ohranite ploščo zdravo.
Preventivni ukrepi
Da bi se izognili zdravljenju glivic na nohtih, morate upoštevati preventivne ukrepe. Preprosta pravila bodo pomagala zaščititi pred boleznijo:
- vzdržujte osebno higieno - redno se tuširajte, nosite čiste nogavice, enkrat tedensko strizite nohte;
- če greste v javno kopališče, savno, bazen, uporabljajte samo posamezne copate in brisačo;
- ne hodite bosi na javnih mestih;
- na obisku ne nosite čevljev nekoga drugega, tudi hišnih copat;
- ne hodite v mokrih čevljih;
- okrepite imunski sistem in ohranite svoje zdravje.
Ko greste na manikuro in pedikuro, ne oklevajte in vprašajte mojstra, kako obdeluje in sterilizira delovne pripomočke.
Zakaj je bolje, da se ne zdravite sami, ampak se obrnite na strokovnjake?
V najboljšem primeru se po samozdravljenju glivice na nohtih znova pojavijo, v najslabšem pa bo uporaba zdravil brez nadzora zdravnika škodovala zdravju. Samo zdravnik lahko izbere celovito zdravljenje in se popolnoma znebi težave.
V kliniki bo dermatolog opravil diagnostiko in potrebne študije. Nato bo pediater obdelal in pripravil nohtno ploščo. Glavni del zdravljenja poteka z laserjem - strokovnjaki uporabljajo sodobno inovativno opremo. Že po prvem postopku boste opazili izboljšave.
Da bi bilo zdravljenje enostavno in postopki prijetni, strokovnjaki vsakega bolnika obravnavajo skrbno in toplo, zdravniki pa izberejo individualni pristop.